חיפוש

תיקון 190 והקשרו לקופות הגמל

כל אזרח ותיק מסתמך על קצבת הזקנה שלו. מדובר בעוגן כלכלי, אשר מבוסס על החסכונות הפנסיונים שנוצרו בשנות העבודה של הפרט. בשנים האחרונות, בעקבות העלייה בתוחלת החיים, משרד האוצר ביצע מספר פעולות, על מנת להגדיל את החסכונות הפנסיונים, ולעזור לאזרחים הוותיקים. אחת מהפעולות שנעשו לצורך זה היא תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

 

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

תיקון 190 קופת גמל עוסק במיסוי קצבאות ומכשירים פיננסים. תיקון זה מאפשר להפקיד אל קופות הגמל כסף, ולמשוך את הכסף לאחר גיל 60, באחת משתי הדרכים הבאות:

  1. כקצבה חודשית אשר תהא פטורה ממס לכל החיים
  2. כמשיכה חד פעמית, שתהא חייבת במס נומינלי מופחת של 15%, במקום 25% שהיו נהוגים לפי התיקון.

תיקון 190 קופת גמל

מה המטרה של תיקון 190 לפקודת מס הכנסה?

מטרתו העיקרית של התיקון היא לעודד אנשים, ובמיוחד מבוגרים לקראת גיל פרישה, להשקיע באמצעות קופות גמל. התיקון בעצם מעניק הטבות פיננסיות, ובכך מגדיל את אטרקטיביות החיסכון באפיק השקעה זה.

 

יתרונות של תיקון 190

כאמור, תיקון 190 נועד על מנת לעודד אנשים להשקיע בקופות גמל. לכן, יתרונותיו המרכזיים הם:

  • מס רווחי הון מופחת

החוסכים בקופת גמל, אשר נכללים בתיקון 190 לחוק, ייהנו מהטבת מס משתלמת במיוחד:

  1. במקרה של משיכה בצורת קצבה – פטור מלא ממס רווחי הון.
  2. במקרה של משיכה חד פעמית – מס מופחת.
  • דחיית תשלום המס

החוסכים יוכלו לדחות את תשלום מס רווחי ההון עד למועד משיכת הכספים בפועל. כך, התשואה המצטברת בקופה תגדל, לפי אפקט של ריבית דה – ריבית.

  • השקעה יציבה

השקעה בקופת גמל מאופיינת בהרכב השקעות מגוון, אשר מעניק יציבות לתיק ההשקעה. למשל, בקופות הגמל ישנו עירוב השקעות בין השקעות סחירות להשקעות לא סחירות. השקעות לא סחירות הן השקעות שלא מושפעות בתנודות בשוק ההון, ולכן הן מזכות את תיק ההשקעה כולו ביציבות וביטחון.

  • חיסכון בעלויות

אחד היתרונות המרכזיים של השקעה בקופות גמל הוא העלויות. זאת מכיוון שדמי הניהול, אשר נגבים ע"י חברות הניהול של קופות הגמל, נמוכים ביחס למכשירי השקעה אחרים.

תיקון 190 קופת גמל

מהם תנאי הסף למשיכת כספים מקופת גמל לפי תיקון 190?

מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע מתחום ההשקעות על מנת לוודא שאתם עומדים בתנאי הסף. כדאי לקרוא אודות הנושא בהרחבה דרך אתר לירות. באופן כללי, תנאי הסף הם:

  • העמית עבר את גיל 60
  • העמית מקבל קצבה חודשית שהיא גבוהה יותר מסכום הקצבה המזערית הקבועה בחוק.

 

לסיכום

לקראת הפרישה, מומלץ לבצע תכנון פנסיוני, ולהיעזר באנשי מקצוע מתאימים. כך תוכלו להיות מודעים לזכויות שמגיעות לכם, ולחסוך מאות שקלים בחודש ואלפי שקלים בשנה. תיקון 190 מאפשר השקעה אטרקטיבית לאנשים שקרובים לגיל הפרישה, וגם לשכירים צעירים שמעוניינים להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלהם, אל מעבר לתקרה הקבועה בחוק.

תיקון 190 קופת גמל

אולי תאהבו גם את

הלבנת הון
מהם העונשים על הלבנת הון

הלבנת הון היא פעילות פלילית נרחבת ומזיקה המהווה איום רציני על המערכות הפיננסיות העולמיות. כאשר ההכנסות הבלתי חוקיות זורמות ללא הפוגה דרך רשתות ועסקאות מורכבות,

קראו עוד »
מס הכנסה
מה זה מקדמות מס הכנסה?

חלק שגרתי מהפעילות העיסקית שלנו כרוך גם בהתנהלות מול מס הכנסה, המעוניין לקבל את החלק המגיע לו באופן שוטף ולא להמתין עד לסוף השנה. תשלומים

קראו עוד »