חיפוש

למי ניתן להפנות תביעות בגין סכסוכי שכנים?

סכסוכי שכנים הם אספקט פחות יפה של החיים, שהתחיל עוד מאז שהגיע האדם הראשון לגור בשכנות לאדם אחר, וכנראה ילווה אותנו כחברה גם בעתיד לבוא. סכסוכי שכנים יכולים לעסוק באין ספור נושאים ומקרים, החל מהפצת ריחות לא נעימים בסביבת המגורים ועד לנזקי גוף שנגרמים כתוצאה מרשלנות של אחד השכנים. אבל איך פותרים סכסוכי שכנים? והאם אפשר לגשת לבית משפט בגינם? אם כן, לאן מפנים תביעות אלה? כל התשובות במאמר זה

 

מעט על סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים יכולים לסוב על מספר גדול של תחומים. בין אם מדובר בסכסוך על רקע מחלוקת נדל"ן, חוסר הסכמה לגבי הצבת מתקנים (כמו מעלית) בבניין המשותף, ויכוח לגבי תמ"א זאת או אחרת, ועוד. במקרים בהם לא ניתן לפתור את הסכסוך באמצעות הידברות ומשא ומתן, ניתן לפנות אל ערכאה משפטית כלשהי.

במידה ואתם ניצבים אל מול סכסוך שכנים מכל סוג שהוא, שאינכם מצליחים לפתור אותו, והוא ממשיך להסלים, כדאי לכם להיכנס לקישור הבא: https://www.sultanlaw.co.il.

 

ישוב סכסוכים בין שכנים?

כמובן שהדרך הטובה ביותר לסיים סכסוך בין שני שכנים או יותר היא באמצעות הידברות ופשרה. שכנים רבים מתחילים בהפעלת כלים משפטיים לפני שמיצו את האופציות האחרות העומדות לרשותם. דבר זה גורם להם להפסד כסף, לעוגמת נפש ולבזבוז של זמן רב. ניתן לבקש מהשכן עימו מסוכסכים להגיע לתהליך של גישור. תהליך זה אינו מחייב את הצדדים לבצע פעולה זו או אחרת אלא רק מעודד אותם להגיע להסכמות סביב הנושא השנוי במחלוקת.

 

תביעות בגין סכסוך שכנים, למי מגישים?

במידה וכל המאמצים ליישוב הסכסוך בדרכי נועם לא נושאים פרי, ניתן להגיש תביעה כנגד השכן עימו אתם מסוכסכים. את התביעה מגישים למספר ערכאות כתלות בטיב הסכסוך. אם מדובר על סכסוך בין שכנים בבניין מגורים, ניתן להגיש את התביעה למפקח על הבתים המשותפים.

למפקח זה סמכות דומה לסמכות של בית משפט שלום. בנוסף לכך, במקרים בהם מדובר על שכנים בעלי בתים פרטיים שהתגלע בינם סכסוך, ניתן להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות או לבית משפט שלום כתלות בגובה הסכום עליו תובעים.

 

איך להתכונן לתביעה בגין סכסוך כזה?

ישנם כמה צעדים שחשוב לנקוט לפני הגשת תביעה בנושא סכסוך שכנים. ראשית, יש לאסוף את כל המידע והמסמכים שיכולים לעזור לכם בניהול התיק ובהצגה של עמדתכם מול השופט. בנוסף לכך, מומלץ ביותר לשכור את שירותיו של עורך דין עם התמחות בתחום זה.

 

סיכום

סכסוכי שכנים עלולים לפרוץ בגלל מגוון רחב של סיבות. במידה ואתם בליבו של סכסוך זה, לפעמים ניתן לפתור אותו באמצעים של הידברות ומשא ומתן. כשהדבר לא מצליח, ניתן לפנות לערכאות שונות לשם יישוב הסכסוך בכלים משפטיים. בהצלחה!

טוען

אולי תאהבו גם את

הסכם בוררות
מהי תניית בוררות?

סעיפי בוררות הפכו לחלק בלתי נפרד מדיני החוזים המודרניים, המציעים חלופה לליטיגציה מסורתית ליישוב סכסוכים. הוראות חוזיות אלו מתארות את התהליך שבאמצעותו הצדדים מסכימים להגיש

קראו עוד »