חיפוש

מה ההבדל בין עבירת אונס להטרדה מינית

באקלים הנוכחי בו לא מעט מקרים של פגיעות מיניות מתרחשים בסביבת העבודה, הצבא, או אפילו מקרים מפורסמים שמגיעים לעיתונות – הבנת ההבדל בין אונס להטרדה מינית היא קריטית לכולנו. מונחים אלו עלולים לבלבל, מאחר והם מתארים צורות של התנהגות מינית בלתי רצויה. בואו נבהיר את המושגים הללו בצורה פשוטה וברורה, ואת החשיבות של עו״ד מומחה במקרים של תביעה בתחום.

 

מה ההגדרה של אונס

אונס כולל קיום יחסי מין (או בעילה) בכפייה וללא הסכמה, או בהסכמה לא חוקית, זהו פשע חמור, שבגינו יכולות להיפסק לא מעט שנות מאסר. כמו כן, מקרי אונס לרוב גורמים לטראומה ארוכת טווח לקורבנות. לפיכך, אדם שהואשם בעבירת אינוס חייב לשכור את שירותיו של עו״ד מומחה לתחום כדוגמת עו"ד אלעד שאול.

 

איך מגדירים הטרדה מינית?

הטרדה מינית כוללת פניות מיניות לא רצויות כמו הצעות, ביצוע מעשים לא ראויים, ניצול יחסי מרות, או התייחסויות לגוף האדם או למעשיו. לצערנו הרב, הטרדות מיניות יכולות להתרחש בכל מקום לרבות בעבודה, בבית ספר או במקומות ציבוריים. תביעות בנושאי הטרדה מינית הן דבר נפוץ מאוד והן נפוצות במיוחד בעולם העסקי בו יחסי מרות וניצול של כוח מגיעים לידי ביטוי בצורות לא נאותות אלו.

 

ההבדלים העיקריים בין אונס והטרדה מינית

אונס והטרדה מינית נבדלים בעיקר בטבעם ובהשפעתם. אונס נחשב בחברה לפשע אלים פיזית בהרבה, כזה שמעורבת בו התנגדות הקורבן או חוסר יכולת להביע הסכמה. הטרדה מינית, למרות היותה מזיקה במיוחד, נחשבת עבירה קלה יותר בעיני החוק. היא כוללת שלל פעולות פיזיות או מילוליות ואלמנט ההסכמה בה רך יותר מאשר בעבירות אינוס. במקרה של הטרדה לא צריך להוכיח חוסר הסכמה. גם מצב בו הקורבן אדיש או לא שולל את הפעולות, יכול עדיין להיחשב כהטרדה.

מה ההבדל בין עבירת אונס להטרדה מינית

ההשלכות המשפטיות לפגיעות מיניות

גם אונס וגם הטרדה מינית הן עבירות על פי החוק. עם זאת, העונשים על אונס חמורים יותר בשל אופיו האלים. עבירות אינוס יכולות להגיע ל16-20 שנות מאסר, בעוד שעבירות הטרדה מינית עלולות להוביל לקנסות או למאסר קצר יותר, כתלות בחומרת המקרה.

 

הסכמה כאלמנט מרכזי

הסכמה משחקת תפקיד מכריע בהבחנה בין מעשי אינוס או הטרדה. אונס מתרחש כאשר אין יכולת לתת הסכמה (כמו למשל במקרה של קטינה מתחת לגיל 14), הסכמה שניתנת תחת מרמה, או במקרים בהם אין הסכמה כלל והמעשה נעשה בכפייה. הטרדה מינית יכולה להיות עבירה ללא קשר להסכמה. ביצוע של מעשים מגונים או אמירת אמירות מבזות יכולים להיחשב כהטרדה לכל דבר.

 

חשיבותו של עו״ד במקרים של פגיעה מינית

בין אם חוויתם הטרדה או חלילה אונס, חשוב מאוד למצות את הדין עם התוקפים. כמו כן, מגיעה לכם הגנה משפטית אם אתם מואשמים בהטרדות או פשעים חמורים מזה. מעורבות של עו״ד מומחה לנושאים אלו, יכולה לעשות את ההבדל מבחינת כמות שנות מאסר שייגזר על הפוגע.

 

לסיכום

לצערנו, עוד לא פתרנו את בעיות ההטרדות והאונס בחברה. למרות היותן קרובות בהגדרה, מדובר בעבירות שונות בטבען ובהשפעתן על הקורבנות. הבנה וטיפול בנושאים אלו ברגישות ובאחריות הם המפתח ליצירת חברה בטוחה יותר לכולנו. מעבר לכך, בכל מקרה של העמדה לדין או תביעה חשוב להיערך בהתאם ולבחור בעו״ד מומחה לתחום.

עורך דין להטרדה

אולי תאהבו גם את

הסכם בוררות
מהי תניית בוררות?

סעיפי בוררות הפכו לחלק בלתי נפרד מדיני החוזים המודרניים, המציעים חלופה לליטיגציה מסורתית ליישוב סכסוכים. הוראות חוזיות אלו מתארות את התהליך שבאמצעותו הצדדים מסכימים להגיש

קראו עוד »