חיפוש

טיפול רכב במוסך יבואן או כללי: מה עדיף?

הנהג הישראלי ינסה למצוא כל דרך אפשרית לצמצם עד כמה שניתן את עלויות תיקון הרכב הגבוהות. כיום המצב טוב יותר בהשוואה לעבר שבו בעלים של רכבים חדשים שנקנו במימון מלא או בליסינג פרטי ללא מקדמה אולצו על ידי חברות הביטוח לקבל טיפול רכב רק ברשתות המוסכים שלהן שאם לא כן לא היו זכאים לאחריות היבואן.

כיום המצב השתנה, לאחר תיקון שבוצע בחוק ההגבלים העסקיים שמאפשר לנהגים לבצע טיפולי רכב תקופתיים (גם בתוך זמן אחריות הרכב) בכל מוסך מורשה בארץ. היתרון הזה פתח בפני ציבור הנהגים מבחר רחב של מוסכים לבחירה אך כעת נוצרה דילמה חדשה והיא: היכן עדיף לטפל ברכב? במוסך יבואן או במוסך כללי מורשה?

ננסה להראות כאן את ההבדלים שמשפיעים על הבחירה של כל נהג וכיצד הם משתנים בהתאם לבחירה במוסך יבואן או במוסך כללי מורשה. הנה הן לפניכם:

טיפול רכב – הבדל המחיר:

ההבדל הזה הוא הנקודה העיקרית שמשפיעה על נהגים רבים לבחור במוסכים כלליים. שעת עבודה במוסך יבואן יקרה הרבה יותר בהשוואה למוסכים כלליים, לעיתים בהבדל של עשרות אחוזים. גובה המחיר לשעת עבודה מגולם בסופו של דבר במחיר הסופי לצרכן ובמקרה של תיקון בעלות גבוהה רבים יעדיפו לבצע זאת במוסך כללי.

טיפול רכב

הבדל בהתמחות המכונאי:

כמו רופא כללי ורופא מומחה שמעסק בניתוחים או בטיפולים: אי אפשר להתווכח על העובדה שרמת הטיפול במוסך יבואן אינה משתווה לטיפול במוסך כללי. מוסך היבואן מתמחה בעיקר על דגמי רכבים ספציפיים ומכיר אותם היטב וזאת לעומת מכונאי במוסך כללי שמטפל בכל סוגי הרכבים. חשבו על זה כך: יש רופא כללי ויש רופא מתמחה, היכן תעדיפו לקבל טיפול מבין שניהם?

רכב חדש צריך להכיר: מוסכים שונים בארץ עוד לא צברו ניסיון בטיפול ברכבים חדשים, זה רק הגיוני שהטיפול ברכב שכזה יתבצע במוסך יבואן שמכיר את הדגם היטב וקיבל עליו הכשרה לעומת מוסך כללי שעוד לא התנסה בחלקי חילוף חדשים שלא נסחרו עדיין בשוק הרכבים.

הבדל בעלות חלקי החילוף והשימוש בהם:

אם טופלת במוסך יבואן והוחלפו ברכב חלקים – רוב הסיכויים שקיבלת חלקים מקוריים. זהו יתרון מצד אחד וחיסרון בכיס מן הצד השני מכיוון שעלותם יקרה הרבה יותר בהשוואה למוסך כללי שאינו מחויב להשתמש אך ורק בחלקים שנמכרים על ידי היבואן. מצד שני, לא ניתן לדעת אילו חלקי חילוף הושמו ברכב, מה איכותם והאם הם מתאימים לדגם הרכב שלך. כנראה שזו שאלה של היכרות עם בעל המוסך הכללי והידיעה שניתן לסמוך עליו.

זמן השירות:

מכיוון שמוסכי יבואן מתקנים באופן תדיר את אותם סוגי דגמי רכבים, יש סיכויים גדולים שיש ברשותם מלאי גדול של חלקי חילוף בהשוואה למוסך כללי שמטפל בעשרות דגמי רכבים שונים, לכן יתכן שבמקרים מסוימים תצטרך להמתין זמן מסוים עד להגעת החלק והטיפול ברכב.

מצד שני, לא ניתן לדעת בוודאות אם זהו גורם מעכב מכיוון שבמוסך יבואן מטופלים מספר רב של רכבים ויתכן שזמן הטיפול עלול להתארך בדומה למוסך כללי.

כלים וציוד:

הגישה הרווחת היא שבמוסכי יבואן קיים מבחר גדול של כלים וציוד כמו: כלים לפתיחת ברגים מיוחדים או ציוד מיוחד לאבחון תקלות אלקטרוניות ברכב. כל אלו מאפשרים למכונאי לפתור את התקלה במהירות וביעילות.

יחד עם זאת, השינויים הדיגיטליים והאלקטרוניים שמתרחשים בשנים האחרונות בתחום הרכב גרמו לבעלי מוסכים פרטיים רבים להתעדכן, לעבור קורסים באופן עצמאי ולהתאים את עצמם לדרישות השוק. כך שטענה זו אינה מוצדקת בהכרח ויש להכיר את המוסכניק שמטפל ברכבך ולדעת אם הוא מעודכן במגמות והשינויים בתחום.

מסקנות:

הטיפול במוסך יבואן מביא עימו יתרונות רבים כמו: "ראש שקט" בטיפול הרכב, ציוד וכלים מתאימים, אחריות, חלקי חילוף מקוריים וכו'. החיסרון המשמעותי ביותר הוא מחיר יקר יותר בהשוואה למוסכים כלליים.

לכן הבחירה במוסך הנכון עבורך צריכה להיות מושפעת מגיל הרכב. טיפול ברכב חדש (עד 3 שנים על הכביש) עדיף לבצע במוסך יבואן שמכיר היטב את הדגמים החדשים בהשוואה למוסך כללי שלומד אותם תוך כדי צבירת ניסיון.

במידה ומדובר ברכב בן 4 שנים ויותר, ניתן כבר לטפל במוסך כללי שאתה מכיר את המוניטין שלו ויודע שהוא מעודכן במגמות וחידושים בתחום הרכב, שימוש בציוד מתאים והיכרות עם דגם הרכב שברשותך.

לפרטים נוספים: https://www.cmotors.co.il

אולי תאהבו גם את