חיפוש

איך תדעו מה שווי הזהב שלכם?

הצורך לדעת מה שוויו של זהב עשוי להתעורר אצלכם בעקבות ירושה או מציאה של תכשיטי זהב או של כלי זהב ששייכים למשפחה. כך או אחרת, המאמר הזה אמנם לא יהפוך אתכם למומחים בזהב או שמאי זהב, אבל הוא יאפשר לכם להעריך את הזהב שלכם וגם ינחה אתכם למי כדאי לפנות כדי לקבל הערכת שווי מקצועית.

 

מה זה זהב?

זהב הוא מתכת טבעית שנמצאת בקרום כדור הארץ. במקומות מסוימים ניתן לכרות זהב ממכרות עמוקים. התכונות של הזהב ובעיקר המראה המיוחד שלו, העמידות שלו והעובדה שמדובר בחומר נדיר, הופכים אותו לחומר נחשק. זהב שימש כמטבע בסחר בתקופות העתיקות וחלק מהמטבעות הראשונים היו עשויים זהב. היום המסחר בזהב הוא בשוק ייעודי בו פועל כל מי שמוכר זהב או קונה זהב. זהב נחשב לחומר מיוחד, סמל סטטוס ונכס בעל ערך כבר לאורך דורות. בנוסף לשימוש בזהב לנוי ולתכשיטים, נעשה בו גם שימוש תעשייתי ומדעי בחומר.

תכשיט זהב

איזה גורמים משפיעים על מחיר הזהב?

שוק הזהב הוא שוק דינמי מאוד. הוא מושפע מההיצע והביקוש לזהב באופן מקומי ובאופן גלובלי ומהמצב הכלכלי הגלובלי. מחיר הזהב מתחשב גם בגורמים נוספים כמו שערי החליפין, שיעורי הריבית על השקעות וכמובן גם גורמים תקופתיים כמו עונות החגים. ההשפעה הגדולה ביותר על מחיר הזהב היא עלויות הכרייה והזיקוק שלו, וגם תהליך המסחר ברכישת זהב. כל אלה משנים את מחיר הזהב כמעט בכל רגע.

 

כיצד מחשבים את שווי הזהב?

שני המאפיינים שקובעים את שווי הזהב שלכם הם הטוהר שלו, שמגיע עד רמה של 24 קראט ותלוי בכמות הסגסוגת שהוספה לזהב כדי לחזק אותו, והמשקל שלו כמובן. החישוב הגס של מחיר הזהב הוא מכפלה של המשקל שלו ושל אחוזי הזהב שבו. כל זה נכון כאשר מדובר על מכירת זהב, אבל מכירה של פריטים מזהב כמו יצירות אומנות או תכשיטים מושפעת גם מגורמים נוספים כמו עיצוב התכשיט ומצבו.

 

מומחים מוסמכים

ישנם שמאים שמתמחים בתחום התכשיטים ויודעים להעריך שווי של זהב או של חפצים עשויים זהב, וישנם שמאים וסוחרים שעוסקים בזהב עצמו. שימו לב ששמאי שנותן הערכת שווי כתובה אמין יותר מאשר הערכה של סוחר בתחום שמעוניין לקנות את הזהב בעצמו. השתדלו להגיע למעמד המכירה עם מידע מדויק וברור, ובמידת הצורך כדאי לקבל גם הצעת מחיר משמאי נוסף. שאלו את השמאי שאלות על תהליך ההערכה בזמן שהוא מבצע אותו, וכך תוכלו לקבל מידע נוסף על הזהב שלכם.

 

לסיכום

ישנן סיבות רבות לכך שהיו מי שהמירו את רכושם או את ממונם למטילי זהב לפני תהליך הגירה או אירוע אחר, אבל זהב הוא לא טרנד וערכו תמיד היה גבוה. כך גם היום, כשר ירושה של זהב יכולה להיות נכס כלכלי משמעותי.

נקבה במשקל זהב

אולי תאהבו גם את

מה ללבוש לראיון עבודה
מה ללבוש לראיון עבודה?

ראיונות עבודה הם הזדמנות חשובה בחיים, במסגרתה כמעט כל פרט משמעותי. למראיין מוקצב זמן קצר לקלוט מי אנחנו ולכן רושם ראשוני הוא קריטי. רושם ראשוני

קראו עוד »
אינסטלטור מקצועי
בדיקת לחץ מים

זרימת מים חזקה מדי או חלשה מדי יכולה לקבוע את גורלה של מקלחת. כולנו מכירים את התחושה המאכזבת של פתיחת זרם המים וקבלת זרזיף לא

קראו עוד »