חיפוש

אחרי כמה זמן באותה עבודה מומלץ לבקש החזרי מס?

תלוש השכר שלנו מורכב ממגוון פרמטרים, ביניהם הורדות קבועות היורדות בגין מיסים שונים, דוגמת מס הכנסה. לצד ההורדות הללו, פעמים רבות יוצא כי בעקבות שיטת גביית המס ו/או שינוי הסטטוס האישי שלנו, מגיעים לנו החזרי מס בסכומים משמעותיים. מתי מומלץ לבקש החזרי מס ואחרי כמה זמן במקום העבודה? מוזמנים לגלות במאמר הבא.

 

כיצד נקבע התשלום החודשי למס הכנסה?

כאנשים עובדים, כולנו מכירים מקרוב את ההורדות הקבועות מתלוש המשכורת החודשית שלנו, ביניהן נמצאת חובת התשלום למס הכנסה. שיטת החישוב של רשויות המס השונות, הקובעת בסופו של דבר את גובה התשלום החודשי שעל כל אדם לשלם, מחושבת באופן שנתי, כלומר מראש, בהתבסס על סך ההכנסות שהיו לנו בשנת המס הקודמת.

בנוסף על כך, ישנו נתון נוסף בו עלינו להתחשב כאשר אנחנו מנסים להבין את גובה תשלום המס שהוטל עלינו והוא עניין נקודות הזיכוי השונות, המאפשרות הנחה מסוימת בתשלום מס ההכנסה החודשי. נקודות זיכוי אלו נקבעות על ידי רשות המיסים, כשמטרתן להקל ו/או לעודד אוכלוסיות מסוימות לצאת לעבוד. בין המקרים הנפוצים המזכים בנקודות זיכוי נכללים סיום שירות צבאי, זכאות לתואר, מגורים בפריפריה, תושבים ותיקים ועוד.

 

כיצד מגיעים למצב של החזר מס?

אמנם התרגלנו לשלם את מס ההכנסה מידי חודש בחודשו על פי קביעת רשות המיסים, אך למעשה, השילוב של שיטת החישוב השנתית, יחד עם נקודות הזיכוי, שלפעמים מתעדכנות במהלך השנה עקב אירועים בלתי צפויים – לידה, מעבר מקום מגורים, הפסקת עבודה ועוד, גורם לכך כי פעמים רבות נוצר מצב בו התשלום ששילמנו למס הכנסה, הוא תשלום גבוה משמעותית ממה שהיינו צריכים לשלם בפועל.

בגין הפרשים אלו, בין התשלומים ששולמו לבין התשלומים שהיו צריכים להיות בפועל, מגיע לישראלים רבים החזרי מס, בסכומים היכולים להגיע לאלפי שקלים. למעשה, ישראלים רבים אינם מודעים להחזרי המס המגיעים להם, כאשר לפי דו"ח מבקר המדינה קיימים מיליארדי (!) שקלים בקופת רשות המיסים ללא דורש.

 

החזרי מס במקום העבודה

כשכירים, רוב ההתנהלות מול מס הכנסה חולפת מעל ראשנו ופוגשת אותנו בעיקר במילוי טפסים שונים – טופס 101 או טופס 106, מצב זה נדמה לנו אולי כחיסכון בכאב ראש והתעסקות מיותרת בבירוקרטיה ובטפסים מיותרים, אך בפועל, מצב זה גורם לשכחה או חוסר ידיעה בכל הנוגע לזכויות החזר המס שלנו וכפועל יוצא מכך, מצטברים סכומי כסף אדירים ללא דורש בקופת רשות המיסים. את החזר המס ניתן להגיש באופן עצמאי, או דרך חברות המס השונות, הפועלות לבירור מידת זכאותכם באופן מדויק ככל האפשר, לפני פתיחת תהליך ההגשה של בקשת החזר המס.

 

מתי מומלץ לבקש החזרי מס?

את בקשת החזר המס ניתן לבקש עד 6 שנים לאחור, אך מומלץ לבדוק את זכאותכם מידי שנה, במיוחד במקרים בהם חל שינוי בסטטוס האישי / משפחתי שלכם ובתנאי העבודה והשכר שלכם לעומת שנת המס הקודמת.

מס הכנסה

אולי תאהבו גם את

הלבנת הון
מהם העונשים על הלבנת הון

הלבנת הון היא פעילות פלילית נרחבת ומזיקה המהווה איום רציני על המערכות הפיננסיות העולמיות. כאשר ההכנסות הבלתי חוקיות זורמות ללא הפוגה דרך רשתות ועסקאות מורכבות,

קראו עוד »
מס הכנסה
מה זה מקדמות מס הכנסה?

חלק שגרתי מהפעילות העיסקית שלנו כרוך גם בהתנהלות מול מס הכנסה, המעוניין לקבל את החלק המגיע לו באופן שוטף ולא להמתין עד לסוף השנה. תשלומים

קראו עוד »